W dniach 30 XI - 1 XII 2024 jesteśmy na Festiwalu WawagraW dniach 30 XI - 1 XII 2024 jesteśmy na Festiwalu WawaGra

FAQ czyli często zadawane pytania

Uwaga! Przed rozpoczęciem sklejania insertu zapoznaj się z poradnikiem montażu.

Materiał, technologia

Z jakiego materiału wykonane są inserty?
Nasze inserty są wykonane z sklejki brzozowej lub olchowej o grubości 3mm lub płyty HDF o grubości 3mm. Niektóre inserty zawierają w zestawie elementy z pleksi (nazywanej też akrylem) o grubości 1,5mm, 2mm lub 3mm.

Co to jest sklejka?
Ten materiał jest mocny i lekki. Sklejka o grubości 3 mm powstaje ze sklejenia krzyżujących się pod kątem prostym trzech warstw drewna. Sklejkę można malować, bejcować raz lakierować, wygląda również świetnie w stanie niewykończonym. Sklejka - jak drewno - jest wrażliwa na zmieniające się warunki atmosferyczne (wilgotność i temperatura) i może pod ich wpływem się odkształcać.

Co to jest płyta HDF?
Płyta HDF wykonana jest z włókien drzewnych zespojonych ze sobą klejem. Jej sucha metoda produkcji gwarantuje doskonale gładką powierzchnię zewnętrzną. Produkt powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle meblarskim i np. służy jako tylne ścianki mebli, element szuflad. Jest cięższy od sklejki o około 11-15%.

Jakie są różnice pomiędzy sklejką a HDF-em?
Z punktu widzenia użytkownika gier planszowych różnica jest w wyglądzie oraz w wadze. HDF jest cięższy o około 11-15% od sklejki. Sklejkę dodatkowo można malować i lakierować. Po za tym są różnice w wytrzymałości tych materiałów na "łamanie" ale to nie jest istotne w grach planszowych.

Poniej przykład zdjęć insertów do gier Na Skrzydłach, Viticulture oraz Mystic Vale w różnych wykonaniach.

Insert ze sklejki surower, malowanej oraz HDF

Przeczytaj porównanie sklejki / HDF na stronie Sterta Gier.

Dlaczego krawędzie są brązowe i dlaczego pachnie dymem?
Nasze inserty są wycinane za pomocą ploterów laserowych CO2. Maszyny te skupiają silny strumień światła, aby precyzyjnie przecinać drewno, HDF, pleksi i inne materiały. Cięcie pomimo nazwy nie ma nic wspólnego z cięciem do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni czyli cięciem mechanicznym (piłą ręczną, elektryczną, spalinową). Strumień lasera wytwarza wysoką temperaturę i przecięcie następuje na wskutek jego rozgrzania i co za tym idzie spalenia. Podczas cięcia wytwarza się dym oraz trochę pyłu.  Dlatego krawędzie cięcia są brązowe z zapachem palonego drewna. Zapach ten po krótkim czasie znika.

Dlaczego elementy z pleksi (akrylowe) są białe / niebieskie / zielone / mętne / niewyraźne?
Pleksi (akryl) jest zabezpieczany po obu stronach folią ochronną. Często jest to folia różnych kolorów i bardzo często z jednej strony folia ma kolor a z drugiej strony folia jest prawie przeźroczysta. Należy folię delikatnie zdjąć z obu stron pleksi. Czasami sami usuwamy powłokę, aby sprawdzić jakość elementów.

Malowanie, bejcowanie

Mój insert pomalowany bejcą zostawia ślady na palcach podczas klejenia lub lekko brudzi przy pocieraniu. Co zrobić?
Do malowania sklejki używamy najwyższej jakości bejc. W zależności od koloru bejcy część pigmentu może nie związać się na stałe ze sklejką. Podczas klejenia, palce ubrudzone klejem, łatwiej zbierają barwnik bejcy. W trakcie normalnego użytkownania, brudzenie raczej nie występuje. Mimo to zalecamy polakierowanie insetu po jego sklejeniu lakierem bezbarwnym, najwygodniej zrobić to lakierem w sprawyu. Pierwszą próbę lakierowania proponujemy zrobić od spodu jednego pojemnika.

Czemu nie malujecie insertów farbami na bazie lakierów (np. lakierobejce)?
Nie możemy tego zrobić z uwagi na to, że sklejenie powierzchni pomalowanych lakierem jest bardzo trudne i czasochłonne. Elementy musielibyście trzymać po kilkanaście minut ściśnięte w dłoniach, aż klej odpowiednio zwiąże klejone elementy.

Wady, uszkodzenia i montaż

Wyjęty element z tafli ma na fragmencie czarną krawędź w miejscu cięcia. Co mam zrobić?
Sklejka do materiał kompozytowy składający się z 3 warstw. W warstwie środkowej mogą występować twarde kawałki drewna lub sęki, których nie widać przed cięciem. W takich miejscach laser będzie się zabarwiał cięty materiał na inny kolor niż brązowy - przeważnie czarny. Użyj papieru ściernego i wyszlifuj krawędź z zabrudzenia. Jeżeli to nie przyniosło oczekiwanego efektu napisz do nas maila z opisem sytuacji, numerem zamówienia i numerem elementu. Pomocne ale niekonieczne będzie dołączenie zdjęcia elementu. Doślemy Ci ten element.

Mam problemy ze złożeniem insertu. Co mam zrobić?
Najpierw zalecamy przeczytanie naszego przewodnika montażu przed rozpoczęciem sklejania. Zawiera wiele porad i wskazówek ułatwiających montaż. Jeśli nadal utkniesz, napisz do nas maila z opisem problemu i jeśli to możliwe, dołącz zdjęcia oraz numer zamówienia. Jesteśmy miłymi ludźmi i nie gryźmy. Chętnie poznamy Twoją opinię i szybko odpowiemy na Twoje pytania.

Połamałem element przy wyciąganiu z tafli - co mam zrobić?
Napisz do nas maila z numerem zamówienia oraz z numerem elementu. Doślemy uszkodzoną część.

Źle skleiłem pojemnik - co mam zrobić?
Mimo iż staramy się projektować pojemniki tak, aby zminimalizować pomyłki, to zdaża się, że pojemnik zostanie źle sklejony - (zpomniana przegroda, lustrzane odbicie itp). Jeżeli zauważyłeś błąd zaraz po sklejeniu to postaraj się rozłożyć pojemnik. Pojemnik sklejony mniej niż godzinę temu powinien dać się rozebrać, być może trzeba będzie użyć niewielkiej siły. Następnie zdrap resztki kleju (nożem, następnie papierem ściernym) i sklej pojemnik prawidłowo. Jeżeli klej już związął i nie da się go rozebrać to nie panikuj. Napisz do nas, opisz problem, na pewno znajdziemy rozwiązanie.

Element wyjęty z tafli jest uszkodzony - co mam zrobić?
Sklejka do materiał kompozytowy składający się z 3 warstw. W warstwie środkowej mogą zdarzyć się pustki bądź twarde sęki. W takich miejscach laser może nie przeciąć materiału lub puste miejsce jest w miejscu widocznym i psuje efekt wizualny insertu. W takiej sytuacji napisz do nas maila z numerem zamówienia oraz kodem elementu doślemy uszkodzoną część.

Elementy insertu mają niewielkie rysy, sęki, łaty lub przebarwienia. Czy to wada podlegająca wymianie?
Elementy insertów, zwłaszcza ze sklejki mogą posiadać niewielkie wady, które nie wpływają na funkcjonalność insertu. Nie podlegają wymianie elementy które posiadają: a) Niewielkie sęki do 10mm pod warunkiem, że nie są głębokie, czyli występują wyłącznie na jednej warstwie a sam ubytek materiały nie ma więcej niż 5mm. b) Rysy, i inne mechaniczne uszkodzenia, które są na dnach pojemników od spodu oraz w innych niewidocznych miejscach, czyli wewnątrz wąskich pojemników lub na przekładkach, jak również niewielkie uszkodzenia (max 5mm) na zewnętrznych ściankach na zewnętrznej stronie, pod warunkiem, że nie są głębokie czyli występują wyłącznie na jednej warstwie. c) Łaty występują na sklejce i wynika to z procesu produkcji sklejki. Zawsze staram się dawać takie elementy tak aby nie były widoczne. Sklejając insert w przypadku symetrycznych elementów możesz takie elementy obrócić aby łaty nie były widoczne. d) Przebarwienia występują na sklejce w sposób naturalny. Czasami mają formę długich ciemniejszych pasów.
Jeżeli jednak chcesz wymienić taki element to skontaktuj się z nami. Możemy Ci go wysłać przy okazji następnego zamówienia.

Tacki do kości
Tacki do kości wykonane są z wysokiej jakości „eko skóry”. Sprzedaje my rozłożone i naturalnym jest, że po złożeniu wymagają trochę czasu aby klipsy dobrze trzymały. Klipsy trzymające rogi zostały dobrane tak, aby łatwo się zapinały i odpinały. Dzięki temu tacka może być rozkładana setki razy. Częste odpinanie mocnych klipsów mogło by spowodować uszkodzenie materiału. Może zdarzyć się, że po rozłożeniu tacki klips się odepnie – przygnij wtedy bandę do środka aby nie ciągnęła w dół. Pod żadnym pozorem nie wyginaj band na „lewą stronę”, może tu uszkodzić tackę!

Co dalej?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz do nas maila lub wiadomość przez formularz kontaktowy. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy.

Pozdrawiamy
Zespół reDrewno.pl