Planszówki w Spodku 2024Planszówki w Spodku 2024

Przewodnik Montażu

Składanie naszych insertów jest bardzo proste, ale jest kilka rzeczy, których nauczyliśmy się w trakcie sklejania prototypów, które mogą uczynić ten proces jeszcze łatwiejszym. Poniżej znajduje się zbiór porad i wskazówek, które powinny ułatwić Ci montaż. Jeśli w dowolnym momencie będziesz mieć problemy ze złożeniem zestawów, skontaktuj się z nami natychmiast za pośrednictwem poczty elektronicznej. Szybko odpowiadamy i pomożemy Ci rozwiązać problemy.

Etap 1: Zgromadź swoje narzędzia

Żadna z tych rzeczy nie jest wymagana i złożyłem wiele zestawów gołymi rękami (oczywiście za pomocą kleju), ale poniższe elementy na pewno to ułatwią:

  • klej (idealny jest klej do drewna to Wikol). Klej typu Magic też będzie dobry,
  • ręcznik papierowy,
  • patyczki do czyszczenia uszu,
  • papier ścierny o gradacji 180 - 240,
  • nóż segmentowy z łamanym ostrzem,
  • taśmę maskującą malarską,
  • podkładkę na stół zapobiegającą ubrudzeniu i uszkodzeniu (np. nożem).
  • drugą osobę do pomocy.

Etap 2: Przygotowanie do montażu

Rozłóż drewniane arkusze na stole w taki sam sposób, jak pokazano w instrukcji. Nie wyciągaj jeszcze elementów. Czasami elementy wyglądają bardzo podobnie i warto dokładnie wiedzieć, skąd pochodziły na arkuszu, aby mieć pewność, że użyłeś właściwego elementu.

Przejrzyj instrukcje jeden raz przed rozpoczęciem, aby wiedzieć jak poskładać insert. Czasami instrukcje zawierają małe wskazówki, które warto znać z wyprzedzeniem.

Krok 3: Rozpocznij montaż

Podczas wyjmowania kawałka z drewnianego arkusza natnij go nożem w miejscu połączenia i delikatnie wypchnij. Nie próbuj na siłę wypychać go z wypraski, bo możesz wyrwać ze sobą kawałek drewna z elementu. Jest to szczególnie ważne przy insertach malowanych. Nie jest to konieczne, ale możesz przeszlifować lub wyciąć nierówności z drewna, które pozostało po przymocowaniu go do arkusza.

Upewnij się, że elementy są zorientowane we właściwy sposób, zanim spróbujesz je połączyć. Instrukcje zwykle zawierają schematy, które pokazują dokładny kierunek, w którym elementy powinny pasować.

Ważne! Przed posmarowaniem klejem powierzchni sprawdź dopasowanie każdego połączenia.

Elementy powinny wchodzić bez oporu - idealne dopasowanie. Jeżeli tak jest możesz posmarować klejem powierzchnie styku elementów. Posmaruj tylko jeden element. Przykład: sklejasz ściankę boczną z dnem pojemnika. Smarujesz tylko krawędzie styku w ściance bocznej, nie smaruj powierzchni styk w elemencie dna.

Jeżeli kleisz duże pojemniki o wysokich ściankach (duże to wymiar dna 10 cm x 20 cm i wysokość ścianki powyżej 3 cm) użyj taśmy malarskiej do złapania narożników 90 stopni, tak aby się nie rozkleiły podczas smarowania kolejnych elementów. Najlepszym rozwiązanie byłoby poprosić drugą osobę o pomoc w przytrzymaniu ścianek pionowych po wklejeniu w dużych pojemnikach.
Nadmiar kleju na zewnątrz usuń ręcznikiem papierowym a od wewnątrz patyczkiem do uszu. Z czasem dojedziesz do takiej wprawy, że nie będziesz musiał tego robić. Małych wypływek kleju od wewnątrz nie musisz usuwać - nie będzie ich widać (klej Wikol po wyschnięciu jest przeźroczysty).

Jeżeli swój insert po sklejeniu będziesz chciał malować musisz dołożyć większej staranności przy klejeniu. Pamiętaj, powierzchnie ubrudzone klejem nie będą wybarwiać się tak ładnie jak surowe i będzie to widać.

Elementy wchodzą z oporem lub nawet trzeba użyć siły. To sytuacja niezwykle rzadka i jeśli ma miejsce wynika to z tolerancji grubości produkowanej sklejki. Dopasowanie może być ciasne na dwa sposoby: albo zakładki są za grube dla szczeliny, albo zakładka jest za długa. W większości przypadków jest to problem z grubością, ponieważ jest to część, która może się najbardziej zmieniać podczas produkcji. W przypadku, gdy języczek jest zbyt gruby, użyj kawałka papieru ściernego i lekko oszlifuj go po obu stronach, aby zmniejszyć jego grubość, i spróbuj ponownie dopasować. Powtarzaj, aż zakładka znajdzie się w szczelinie.
Jeśli dopasowanie jest ciasne ze względu na długość elementu, możesz użyć noża hobbystycznego, aby lekko wyrzeźbić kawałek drewna od góry lub od dołu zakładki. Ostrożnie, proszę się nie skaleczyć!

Zwróć uwagę, że tego typu problemy z dopasowaniem powinny występować bardzo rzadko. Jeśli napotkasz więcej niż jeden z tych problemów w swoim zestawie, upewnij się, że nie pomyliłeś elementów. Jeżeli jednak problem wystąpi, skontaktuj się z nami, abyśmy mogli zbadać problem i upewnić się, że został rozwiązany.

Etap 5: Wiązanie kleju

Pozostaw elementy sklejone do wyschnięcia. Najlepiej na 24 godziny, jeżeli w pudełkach będą przechowywane ciężkie elementu gry (np. jest to rynna na karty). Lekkie elementy typu żetony, kostki możesz włożyć do insertu już po kilku godzinach.

Etap 6: Dotyczy tylko insertów zakupionych jako malowane lub malowanych we własnym zakresie.

Jeżeli zakupiłeś insert pomalowany przez nas zalecane jest pomalowanie go lakierem bezbarwnym. Oczywiście nie jest to konieczne, ale trzeba liczyć się z tym, że niektóre bejce mogą przy pocieraniu lekko barwić palce.
Jeżeli sam chcesz pomalować swój insert to użyj użyj bejcy na bazie rozpuszczalników nitro a nie wodnej. Użycie bejcy wodnej spowoduje, że sklejka stanie się szorstka i może się wygiąć. Następnie zabejcowane powierzchnie zalecamy zalakierować. Możesz użyć lakierobejcy aby uzyskać podobny efekt ale z reguły nakładają się one ciężej i efekt nie jest tak ładny. Zalecamy przed samodzielnym malowaniem zrobienie testów na pozostałości z tafli lub na spodzie sklejonego pojemnika (w razie niepowodzenia nie będzie tego widać). Jeżeli swój insert będziesz chciał malować musisz dołożyć większej staranności przy klejeniu.

Etap 7: Umieść insert w pudełku z grą

Zestawy są zaprojektowane tak, aby dobrze pasowały do pudełka. Pojemniki należy wkładać tak aby dno pojemnika wkładanego było równoległe do dna pudełka. Nie wolno Ci wepchnąć jednej strony insertu do pudełka i próbować siłą dopychać drugą stronę pod kątem.

Jeśli masz inne pytania lub sugestie dotyczące montażu insertów, daj nam znać.

Miłego montażu!
Zespół reDrewno